ارتباط با ما

بررسی انواع سالن ها به لحاظ فرم و شکل – بخش دوم

در این بخش از مقاله با انواع دیگری از سالن ها به لحاظ فرم وشکل آشنا می شویم

شرکت توزیع برق زنجان
فرهنگسرای بزرگ شهرکرد سالن 1200 نفره

سالنهای هنری چند منظوره

سالن های هنری از قبیل سالن های کنسرت اگر قرار باشد پاسخگوی فعالیتهای دیگری نیز در جامعه باشند به برنامه ای از پیش بررسی شده نیاز خواهند داشت. بین این گونه سالنها و سالنهای گردهمایی چند منظوره همیشه بعضی تشابهات گنگ وجود دارد این ابهام ها اساساً از آنجا ناشی میشود که نحوه استفاده از بنا در مورد گردهمایی های مختلف، نامشخص و متفاوت است. به هر صورت امروزه بسیاری از تئاترهای معمولی دست کم دو منظوره طراحی می شوند و تعداد آن دسته از تالارهای موسیقی که در آنها همایش هایی نیز برگزار می شود کم نیست. هزینه مناسب سازی یک تئاتر برای برگزاری همایش چندان زیاد نخواهد بود .

دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی سالن بیمارستان امام حسن
دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی سالن بیمارستان امام حسن

هر چند که پیش بینی تسهیلات مهمانی و نمایشگاه در این گروه بناها ممکن است مشکلاتی به وجود آورد .به طور کلی تایید این نظریه، زیاد منطقی به نظر نمیرسد که همواره یک فضا برای برگزاری مهمانی یا نمایش کالاهای تجاری به تئاتر اضافه شود با توجه به این که دو خواسته اخیر در اغلب همایش ها مطرح می باشد .به طور کلی می توان گفت اکثر تئاترهای چند منظوره و سالنهای هنری معمولاً از این بابت دارای نقص هستند. مگر این که تسهیلات و حمایتهای از طرف هتلهای منطقه در این مورد انجام گیرد

تجهیز سالن همایش
لابی سالن همایش دانشگاه خوارزمی تهران
تجهیز سالن همایش
سالن همایش دانشگاه خوارزمی

پلان های مستطیل شکل

تجهیز سالن همایش
این نوع پلان ها در صورتی که با کف افقی طراحی شوند، معمولی ترین فرم برای سالن های چند منظوره به شمار می آیند. سالن های مستطیل شکل علاوه بر این که از نظر ساختمانی دارای طرح و اصولی نسبتا ساده هستند خواص مطلوب دیگری نیز دارند از جمله این که می توان آنها را به کمک دیوارهای تقسیم کننده فضا به بخشهای کوچکتر بخش بندی کرده با پیش بینی تغییرپذیری فضاهای ورودی و انتظار، امکان دسترسی به بخش های تفکیک شده و ارتباط آنها با سرسرا های خدماتی را فراهم نمود.

همچنین با تغییر آرایش صندلی ها می توان از فضای مربوط به جایگاه حضار را به صحنه تبدیل کرد و یا تمامی صحنه را برچید و با بکارگیری سکوهای متحرک، دگرگونی وسیع در سالن به وجود آورد و به این ترتیب آن را به محل برگزاری مهمانی، سالن نمایش، تئاتر، همایش و نظایر آن تبدیل کرد.

این گروه سالن ها به دلیل داشتن حداکثر انعطاف پذیری، معمولاً برای بهره گیری بیشتر و پاسخگویی به نیازها و منظور های مختلف طراحی می شوند هر چند امکاناتی که این سالن ها عرضه می کنند حد و حدودی مشخص دارند مثلاً حضار مستقر در بخشهای انتهایی سالن ممکن است دید خوبی به صحنه یا پرده نمایش نداشته و یا با اشکالات صوتی مواجه باشند .به همین دلیل در اینگونه پلان ها تعیین معیارهای مربوط به قسمت انتهای سالن همیشه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر چه بخشی از این مسائل را می توان با ارتقاء سطح صحنه و بالا بردن سکوهای سخنرانی حل کرد، اما به هر صورت به هنگام پروژکسیون محدودیتهایی در زاویه دید، به خصوص برای صندلی های کناری در جلوی سالن، وجود خواهد داشت و این مشکلات ایجاب می کند که بدواً رابطه متناسبی بین طول و عرض سالن انتخاب شود و محدودیت گنجایش سالن به دقت مدنظر قرار گیرد. در سالن های مستطیل شکل چنان چه طول سالن تقرییاً دو برابر عرض آن در نظر گرفته شود، مناسب ترین رابطه بین ابعاد سالن برقرار شده و انعطاف پذیری فضا به حداکثر خواهد رسید. با تفکیک طول سالن به 2 یا 3 قسمت و نصب دیوارهای متحرک، می توان فضاهایی با ابعاد 2/1˛3/1و3/2در اختیار داشت و هر یک را برای منظوری متفاوت به کار گرفت.
در برگزاری بهتر همایش ها و ارائه خدمات لازم برای آنها، بهتر این است که سالن به 3 قسمت تقسیم شود، چون هنگامی که یک بخش از سالن به برگزاری گردهمائی اختصاص می یابد، بخش دیگر می تواند به عنوان سالن پذیرایی مورد استفاده قرار گرفته و بخش میانی (که بین مکان پذیرائی و همایش واقع می شود) عملاً برای انبار نمودن ملزومات به کار رود .این بخش هم به هر دو فضا سرویس می دهد و هم می تواند به عنوان فیلتر صدا بین آن دو عمل کند. باید توجه داشت که سالن های مستطیل شکل عموماً از لحاظ اصول آکوستیکی، مناسبت چندانی برای سخنرانی ندارند. در واقع، بازتاب های صوتی که از برخورد اصوات از یک دیوار به دیوار مقابل حاصل می آید می توانید رزونانس ماندگار و پژواک ایجاد نماید، مگر آن که دیوارهای جانبی با مصالح جاذب صدا روکش شوند و یا طرح و ساختی داشته باشند که بتوانند اصوات را در جهات گوناگون پخش کنند.

چنانچه ارتفاع سقف، در مقایسه با عرض سالن، زیاد باشد (مثالاً بیشتر از 6 متر) افزایش طنین، وضوح صدا را کاهش خواهد داد که در این مورد می توان با آویختن پانل های آکوستیکی در زیر سقف، بازتاب و طنین صدا را به قاعده درآورد. 

یکی از مهمترین ملزومات سالن های اجتماع، اغلب پخش موسیقی و اجرای کنسرت می باشد که کیفیت آن به ویژگی های آکوستیکی محیط بستگی دارد .از این رو سعی می شود ابعاد و حجم سالن ها به گونه ای طرح شود که تعادل مناسبی در پخش صداهای مستقیم و غیرمستقیم و شرایط نسبتا“ خوبی برای بازتاب های صوتی و یکنواختی صدا فراهم آید.

سالن همایش شرکت دیپوینت
سالن همایش شرکت دیپوینت
تجربه نشان می دهد سالن هایی که ارتفاع، عرض و طول آنها به نسبت 8˛4˛3یا 5˛3˛2 می باشد از لحاظ پخش صدا خصوصیات خوبی دارند و در واقع این نسبت ها، نسبت های بهینه طرح مکعب مستطیلی ادیتوریوم هاست که به دلیل مشابهت، اصطلاحا به طرح « جعبه کفش » مشهور شده است.
طرح جعبه کفشی
به هر حال ، هر نوع بهره گیری از سالن های چند منظوره به شرایط آکوستیکی خاص خود نیاز دارد و تامین همه آنها تنها با تغییرپذیری خصوصیات آکوستیکی سالن ممکن خواهد شد .

آویختن پانلهای آکوستیکی از سقف، در جلوی صحنه و اتخاذ تدابیری برای کوتاه کردن ارتفاع سقف و مجزا کردن و عایق بندی بالایی سقف در مقابل صوت، در بسیاری موارد مفید واقع شده است .در بعضی از سالن ها می توان از سقف های کاذب متحرک استفاده نمود. در این روش، سقف متحرک را تا حدود سطح بالکنها پایین می آورند تا هم ارتفاع و هم حجم آن برای مقاصد نمایشی و با برگزاری همایش مناسب شود.