آشنایی با سینما ماشین‌رو (Drive-in Cinema)

به تعریف ویکی پدیا :

سینما ماشین، سینمای اتومبیل‌رو یا درایوین سینما فرمی از سالن سینما است که در فضای باز قرار دارد و از یک پرده بزرگ و یک پارکینگ برای خودروها، محوطه ی بازی کوچک برای کودکان و یا فضای چمنزار برای پیک نیک تشکیل شده‌است. در این نوع سینما، تماشاگران فیلم را از درون خودروی خود می‌بینند. صدای فیلم از نقاط مختلفی قابل انتقال است؛ در برخی به وسیله اسپیکرهای بزرگ، در برخی دیگر به وسیله اسپیکرهایی که از خودروها آویزان می‌شوند و یا به‌طور متداول از طریق پخش فرکانس رادیویی در رادیوی خودروها. پخش صدای فیلم از رادیوی خودروها همچنین امکان صدای استریو را فراهم می‌آورد.

این نوع سینما ابتدا در سال ۱۹۱۵ در لاس کروسس، نیومکزیکو در ایالات متحده آمریکا پایه نهاده‌شد و دوران اوج سینمای اتومبیل‌رو مابین دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ میلادی بود.

سینمای ماشین رو در تهران کجاست ؟

سینما ماشین برج میلاد با امکان نمایش فیلم در داخل خودرو در سال 1399 ایجاد شده است و دارای ظرفیت 165 جایگاه می باشد. هر جایگاه متعلق به یک خودرو است و نمایش فیلم فقط برای سرنشینان جلو امکان پذیر است و سرنشینان عقب امکان تماشای مناسب فیلم را ندارند. در صورت بارندگی شدید، سانس لغو خواهد شد و بلیط شب دیگری در اختیار قرار خواهد گرفت. ماشین های شاسی بلند باید از جایگاه های عقب تر استفاده نمایند. از ورود موتور، ون، وانت و مینی بوس جلوگیری خواهد شد. درب های محوطه نمایش فیلم از نیم ساعت قبل از شروع سانس باز خواهند شد و داشتن رادیو برای خودروها ضروری است.

نوع طراحی سینمای اتومبیل‌رو چگونه است؟

با علم بر اینکه مشتریان این نوع سینما درون ماشین های خود به تماشای پرده ی نمایش می پردازند، اندازه ی این سینماها به رمپ محل و ظرفیت آن برای تعداد ماشین ها بستگی دارد. (حداکثر 1000 – 1300)، تعداد مذکور می تواند حتی به آخرین نفرات نیز دید خوبی برساند. اندازه معمولی این سینماها شامل 450 – 500 ماشین می باشد

سینما ماشین

این محل باید در نزدیکی شاهراه، پمپ بنزین یا محل ارائه خدمات قرار داشته باشد و با استفاده از پرده به نحوی از محیط جدا شود که نور و صداهای اضافه نتوانند تداخلی ایجاد کنند. ایجاد ورودی با یک جایگاه انتظار می تواند از ایجاد ترافیک در جاده جلوگیری کند. ایستگاه های ارائه ی بلیط می تواند ارائه بلیط به متقاضیان را میسر کند.

اگر ماشین ها هنگام خروج از قسمت جلوی محوطه خارج شوند احساس هیجان بیشتری وجود خواهد داشت.

برخی از رمپ ها دارای نوعی انحنا هستند به نحوی که قسمت جلویی هر یک از وسائل نقلیه شیب داشته و حتی افرادی که روی صندلی های عقبی هستند نیز می توانند از روی سقف ماشینهای جلویی دید مناسبی نسبت به پرده نمایش داشته باشند.

طراحی کل زمین باید عاری از هرگونه غبار بوده و هنگام رطوبت لغزنده نباشد.

بهتر است پرده به سمت شمال یا شرق باشد، چرا که می توان در ساعات زیادتری نمایش را آغاز کرد.

همچنین اگر شرایط آب و هوایی در آن منطقه ی جغرافیایی مناسب نیست باید این فضا در مکانی بسته با دیوارهای تو پر ساخته شود.

ارتفاع این مکان از سطح زمین به شیب رمپ و زاویه دید بستگی دارد. صفحه ای که شیب آن رو به بالاست، از بروز انحرافات و بدشکلی تصاویر می کاهد. چهارچوب پرده باید به نحوی باشد که در مقابل باد کاملا مقاومت نشان دهد. ساختمان پخش فیلم معمولا نسبت به صفحه نمایش حالت مرکزیت داشته و از آن 100 متر فاصله دارد . این اتاق شامل چندین پروژکتور پخش فیلم، ژنراتور و سیستم آمپلی فایر صوتی است.

تولید مجدد صدا زمانی به بهترین نحو صورت می گیرد که بلندگوها داخل ماشینها باشند. این بلندگوها (برای دو ماشین) در پست هایی قرار دارند که فاصله آن 0.5 متر از یکدیگر بوده و به منظور گرم کردم داخل ماشین از نوعی سیستم گرمایشی در بلندگوها استفاده می شود.

منابع

https://byarchlens.com/wp-content/uploads/2020/11/Neufert-4th-edition.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Drive-in_theater

َشرکت پژواک تابان افق (سهامی خاص)، ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی و مجری سیستم های صوت، تصویر، نور و دکوراسیون سالن های همایش، سینما، کنفرانس، اماکن ورزشی و مذهبی

دانلود کاتالوگ شرکت

ارتباط با ما

تهران، ضلع جنوبی میدان توحید، شماره 88، طبقه 3، واحد 7
واحد بازرگانی : 09213483645

واحد روابط عمومی : 02166561248

ایمیل : infoptoco@gmail.com

اسکرول به بالا